Wsparliśmy w edukacji już 3034+ dzieci Wesprzyj online

Wróć do listy

Gala Hakersa 2024. Sprawdź, co się wydarzyło!
10.30.2024

Co się dzieje, kiedy w głowie pojawi się myśl, by „zhakować” niełatwą rzeczywistość i „zaprogramować” pozytywne doświadczenia? Wtedy powstają takie inicjatywy jak Gala Hakersa! To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które łączy filantropię ze światem edukacji, biznesu i technologii. Z myślą  o dzieciach i dla dzieci! 

O tę niezapomnianą przygodę zadbali przyjaciele Hakersów. Dzięki zaangażowaniu partnerów biznesowych galę wypełniły rozmaite aktywności edukacyjne, atrakcje i angażujące zabawy.

Gala Hakersa odbyła się 19 października w PKO Rotundzie w Warszawie, dzięki gościnności Partnera Głównego Gali – PKO Bank Polski, który udostępnił swoją przestrzeń w centrum stolicy. 

To już kolejna edycja Gali Hakersa, ale po raz pierwszy w formule stacjonarnej. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy spotkać się w tak licznym gronie. To był wyjątkowy czas wypełniony niesamowitą energią i atmosferą. Jako fundacja czujemy się łącznikami pomiędzy Hakersami a SuperBohakerami, czyli wszystkimi, którzy na różne sposoby wspierają dzieci i młodzież objęte naszym projektem. Wierzymy w moc tej społeczności i z radością obserwujemy, jak stale się rozwija i powiększamówi Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato. 

Jak to się wszystko zaczęło?

Projekt Hakersi trwa od 2016 r. Do tej pory ze wsparcia skorzystało już ponad 3 tysiące dzieci, a w pomaganie włączyło się 146 firm i 1038 wolontariuszy. 

Początkowo fundacja, przy wsparciu darczyńców i wolontariuszy, zapewniała wyłącznie zajęcia z programowania. Oferta edukacyjna systematycznie się poszerzała. Dziś Hakersi uczestniczą w rozmaitych kursach technologicznych, warsztatach, sesjach inspiracyjnych i mentoringowych. Jest to możliwe dzięki współpracy z organizacjami, które stawiają na społeczną odpowiedzialność biznesu i nie są obojętne na zjawisko wykluczenia cyfrowego wśród dzieci i młodzieży. 

Gala Hakersa 2024 stanowiła doskonałą okazję, by docenić Hakersów za ich trud i zaangażowanie w naukę nowych technologii. To był ich dzień i święto! Do Warszawy przyjechali z różnych części Polski, wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami z placówek opiekuńczych i świetlic środowiskowych. 

Dyskusja o hejcie, selfie z Viki Gabor

Podczas gali było wesoło, kolorowo i energetycznie, ale nie zabrakło też rozmów na „życiowe” tematy, w które włączyła się… Viki Gabor. Wspólnie z Iwoną Dudą, Aleksandrą Mieczkowską i Kubą Płoskonką, wieloletnim wolontariuszem w projekcie Hakersi, rozmawiała o tym, jak radzić sobie z hejtem, i odpowiadała na pytania dzieci. 

– Zmagam się z hejtem w różnych sytuacjach, ale dostaję bardzo dużo wsparcia od rodziny i przyjaciół, to mi dodaje siły. Na początku miewałam momenty zwątpienia i myśli w stylu: może jednak nie wychodzi mi to, co robię, może to nie działa? Ale przepracowałam to sobie mentalnie, uodporniłam się, przestałam na to zwracać uwagę. Wolę w tym czasie napisać kolejną piosenkę. Lepiej skupić się na tym, co się lubi robić. Nawet jeśli jest pod górkę i wymaga to wytrwałości, warto marzyć i dążyć do swojego celu – przekonywała Viki Gabor.

Edukacja w nowoczesnej odsłonie

Fundacja Sarigato od lat wspiera rozwój technologiczny dzieci, więc i gala musiała być technologiczna! Zadbali o to wspaniali partnerzy wydarzenia, którzy przygotowali dla dzieci kąciki wypełnione atrakcjami edukacyjnymi. Tematyka? Bardzo na czasie! 

  • Gogle VR od PKO Bank Polski, które zadziałały niczym magnes! Hakersi podjęli się opieki opieki nad wirtualnym mieszkaniem i rozwijali umiejętności finansowe. Było wesoło i w formie zabawy. Czyli tak jak dzieci lubią najbardziej! 🙂  

 

  • BLIK zaprosił dzieci do wspólnego tropienia cyberzagrożeń. Hakersi chętnie zaangażowali się w grę edukacyjną Nie ze mną te numery. Bezpieczeństwo w sieci, znajomość zasad to ważne sprawy, ale kluczowy jest sposób przekazu. Grywalizacja świetnie spełnia swoją rolę! 

 

  • Technologie dają tak wiele możliwości i oferują tak różne narzędzia! Hakersi mogli się o tym przekonać podczas spotkania z pracownikami Microsoft. Podczas gali czekały na nich bardzo ciekawe zadania: tworzenie prezentacji za pomocą Copilot, rozwiązywanie zadań matematycznych przy użyciu ChatGPT, a także przeprowadzenie krótkiej rozmowy w języku obcym przy wsparciu AI. 

 

  • Gorąca czekolada i lemoniada umilają spotkanie z drugim człowiekiem. Przy stoisku Starbucksa było mnóstwo pyszności, dużo śmiechu, radosnego gwaru i rozmów bez spoglądania w telefon (dbaliśmy o higienę cyfrową!). To był bardzo ważny przystanek na Gali Hakersa.

 

  • Shape Robotics dostarczył z kolei technologiczną atrakcję. Dzieci składały roboty, które następnie pokonywały trasę pełną różnych przeszkód.  Rewelacyjna zabawa i dużo pozytywnych wspomnień, które zostaną z wszystkimi na dłużej. 

 

  • NODN Cyfrowy Dialog i Cyfrowy Dialog zapewniły mocne zanurzenie w świat nauki. Ale nie takiej tradycyjnej, z podręcznikiem na ławce i zeszytem w ręce. Na Gali edukacja była pełna kolorów, dynamiczna, wielowymiarowa. Hakersi robili eksperymenty, budowali prosty obwód elektryczny i jednocześnie wcielali się w rolę artystów projektujących interaktywne kartki. 

 

  • Przy stoisku Coding Powers nikt nie schodził z parkietu, tzn. z maty tanecznej! 🙂 Był ruch, aktywność, współpraca w tandemach i angażująca gra komputerowa. Uwaga, sterowanie odbywało się bez użycia rąk! Nieszablonowe połączenie technologii i kreatywności. 

 

Dziecięcą radość wywołały także niespodzianki i upominki, o które zadbali partnerzy wspierający: Mi-Store.pl, Agencja Szpilka i Dobra Kaloria. A dodatkowy poczęstunek zapewniła Pizza Hut.

Gala Hakersa odbyła się offline, ale dzięki wsparciu Emisje online każdy mógł śledzić na bieżąco transmisję w kanałach społecznościowych fundacji. 

Jesteśmy wdzięczni wszystkim partnerom, którzy przyłączyli się do naszej inicjatywy. Każdy z nich wniósł niepowtarzalną wartość. To także dowód na to, że można się angażować w działania społeczne na wiele sposobów, zarówno poprzez wsparcie finansowe, jak i organizacyjne czy rzeczowe. To też dzielenie się swoim czasem oraz kompetencjami i wiedzą – podkreśla Iwona Duda

Coś więcej niż technologie 

Gala Hakersa była pretekstem do spotkania ze światem technologii, ale stanowiła też punkt wyjścia do społecznego dialogu i rozwijania świadomości na temat zjawiska wykluczenia cyfrowo-społecznego i edukacji technologicznej w Polsce. 

Wykluczenie cyfrowe stało się elementem większego problemu społecznego. To bardzo złożone zjawisko. Technologia to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którym kryją się choćby takie kwestie jak poczucie własnej wartości, przynależność do grupy społecznej, możliwość rozwoju, realizowanie swoich pasji, bezpieczeństwo, samodzielność, przyszła ścieżka kariery – wymienia Aleksandra Mieczkowska, koordynatorka projektu Hakersi. 

Dostęp do edukacji technologicznej jest dziś nierówny – dzieci i młodzież z trudnych środowisk są szczególnie narażone na zagrożenia online, a z powodu braku umiejętności cyfrowych mają w przyszłości utrudniony start zawodowy. To właśnie chce zmienić – i już zmienia – Fundacja Sarigato, wraz ze wszystkimi, którzy wspierają projekt Hakersi. 

Partnerem głównym Gali Hakersa była firma PKO Bank Polski, a partnerami kluczowymi: BLIK, Microsoft, Shape Robotics, Starbucks, NODN Cyfrowy Dialog i Cyfrowy Dialog, Coding Powers, Mi-Store.pl oraz Emisje.online. Wsparcie podczas wydarzenia zapewnili także partnerzy: Pizza Hut, Dobra kaloria i Agencja Szpilka.