Wspólnie z theprotocol.it zwracamy uwagę na zjawisko wykluczenia cyfrowego i rolę społeczności, która dzieli się wiedzą i kompetencjami. W serwisie z ogłoszeniami rekrutacyjnymi w branży IT pojawiła się oferta na stanowisko SuperBohakera.
– Wykluczenie cyfrowe jest elementem większego problemu społecznego. Wspierając dzieci i młodzież, chcemy ułatwić im start w dorosłość i pomóc w procesie usamodzielniania się. To proces bardzo wymagający, jeśli w najbliższym otoczeniu nie można liczyć na wsparcie. Pokazujemy różne możliwości rozwoju, dajemy przestrzeń do próbowania, testowania, odkrywania swoich talentów, szukania własnej ścieżki i zainteresowań. Dajemy przysłowiową wędkę, ale uczestnicy projektu, czyli „Hakersi” – łowią już sami – mówi Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato.
Dzięki zaangażowaniu SuperBohakerów w projekt Hakersi, dzieci i młodzież w wieku 7–20 lat uczestniczą (stacjonarnie lub online) w warsztatach i kursach. To zajęcia m. in. z programowania w Javie czy Pythonie, projektowania graficznego czy wykorzystania narzędzi AI, ale też sesje inspiracyjne i mentoringowe. Uczestnicy i uczestniczki mogą liczyć na pomoc edukacyjną w przedmiotach szkolnych, takich jak angielski, fizyka czy matematyka. W ten sposób „hakują” niełatwą rzeczywistość i „kodują” dla siebie lepszą przyszłość.
Poszukiwania SuperBohakerów trwają
theprotocol.it, portal z ogłoszeniami o pracę dla branży IT, od kilku lat angażuje się w edukację na rzecz edukacji cyfrowej. Od dwóch lat firma wydaje pierwszy w Polsce raport o postawach Polek i Polaków względem ekologii cyfrowej, obejmujący także higienę cyfrową, czy aspekty ekonomiczne użytkowania technologii. W tym roku theprortocol.it włącza się w projekt Hakersi.
– Korzystając z audytorium specjalistów branży IT zebranego w naszych kanałach, zachęcamy do zaangażowania się w cyfrową edukację dzieci i młodzieży. Na naszym portalu można już znaleźć specjalnie stworzone ogłoszenie rekrutacyjne, które pomoże pozyskać SuperBohakerów. Wierzymy, że specjaliści IT odwiedzający serwis theprotocol.it, mogą odegrać istotną rolę w życiu podopiecznych Fundacji Sarigato. I być nieocenioną pomocą w lepszym starcie w dorosłość i zdobyciu kompetencji przydatnych w życiu. Zachęcamy również pracodawców, aby proponowali swoim pracownikom uczestnictwo w projekcie i innych wolontariatach. Dzięki takim działaniom nie tylko wspierają rozwój społeczny, ale także budują pozytywny wizerunek i wzmacniają zaangażowanie swoich zespołów – mówi Paulina Berska, Brand Managerka theprotocol.it
Ogłoszenie rekrutacyjne na SuperBohakerów można znaleźć w serwisie theprotocol.it – TUTAJ
Kto może się zaangażować? KAŻDY
Jakie kryteria należy spełnić, by prowadzić zajęcia dla „Hakersów”? Nie trzeba mieć doświadczenia zawodowego w IT, ani przygotowania pedagogicznego. Potrzebne są natomiast chęci, otwartość, cierpliwość oraz zdolność przekazywania wiedzy w jasny i zrozumiały sposób. Odnajdą się w tej roli także osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy, w sektorze IT lub w innej, dowolnej branży, które chcą nauczyć podopiecznych fundacji np. obsługi prostych, intuicyjnych, przydatnych na co dzień narzędzi cyfrowych.
Hakersów można wspierać nie tylko przez zgłoszenia do prowadzenia zajęć, ale też na przykład finansując godzinę nauki dziecka (100 zł), przekazując sprzęt komputerowy niezbędny do nauki czy przekazując swój 1,5% podatku.