Wsparliśmy w edukacji już 2285+ dzieci Wesprzyj online

Wróć do listy

Czy można się uczyć grając w gry komputerowe?
08.16.2022

Ostatnio na naszym fanpage’u przedstawiamy Wam naszych SuperBohakerów, którzy zdalnie uczą na kursach naszych Hakersów. Popularnym narzędziem do nauki jest Minecraft Education Edition, w którym uczą się angielskiego, a także programowania w różnych językach.

Czy to oznacza, że Hakersi na zajęciach grają w gry? Nie… i tak, w sumie. Dla wyjaśnienia – mamy różne kursy, dostosowane do potrzeb różnych grup. Między innymi uczymy angielskiego, a także programowania korzystając z Minecraft Edu (Czym jest Minecraft Edu, przeczytaj TUTAJ).

Tak sobie pomyśleliśmy – czego w gruncie rzeczy możemy nauczyć się grając w gry?

  1. Cierpliwość

Kto nie zapomniał zrobić save’a w odpowiednim momencie, albo checkpoint był na początku levela, ten wie o czym mówimy, a kto nigdy tego nie doświadczył niech pierwszy rzuci klawiaturą. Oczywiście przywołany już przez nas Minecraft, to też dobry przykład – gracze spędzają długie miesiące, a nawet lata na monumentalne budowle.

  1. Wytrwałość

Kto pamięta Mario na słynnym NES-ie, albo polskim Pegasusie? Przechodzisz kolejny poziom, kolejne podziemia, a na końcu Grzybek dziękuje Ci za ratunek, ale Księżniczka jest w kolejnym zamku. I idziesz skacząc na kolejne żółwie, wskakując w kolejne zielone rury, a na końcu znów gość wyglądający jak grzybek mówi, że w sumie fajnie, ale Księżniczka, to jeszcze kawałek dalej. I mimo, że masz ochotę cisnąć padem o ścianę, to podejmujesz decyzję, żeby wytrwale dążyć do celu.

  1. Planowanie strategiczne i myślenie krytyczne

Można by pomyśleć, że dopiero nowe gry swoją złożonością i bogactwem pozwalają faktycznie rozwijać zdolności strategicznego i krytycznego myślenia. Nic bardziej mylnego, możemy cofnąć się do pierwszych części takich gier jak Cywilizacja lub SimCity, które sięgają lat osiemdziesiątych, ale także gra w Chińczyka uczy myślenia strategicznego i planowania.

  1. Kreatywność i koordynacja

I nie chodzi tylko o umiejętność wymyślania konstrukcji, budowli etc., ale także o koordynację ręki i oka, a także zdolność szybkiego analizowania sytuacji, przywołajmy tutaj choćby Tetrisa lub wspomnianego wielokrotnie w kontekście Hakersowych KursówMinecrafta Edu.

  1. Zdolności społeczne

Do ich rozwijania  przyda się oczywiście tryb multiplayer-a, choć niekoniecznie. Grając drużynowo łatwiej pokonać smoka, ale także nauczyć się pracy zespołowej, dość naturalnie przychodzi wtedy również nauka zdolności przywódczych. Niektóre gry typu RPG, bez wsparcia prawdziwych współgraczy pozwalają zyskać część umiejętności. 

  1. Funkcja relaksacyjna

Choć przeciwnicy gier komputerowych często podnoszą argument o zachęcaniu do agresji, to wielu psychologów podkreśla, że jest wręcz odwrotnie. Gry pozwalają na ujście naszego codziennego stresu. Przechodzenie kolejnych poziomów lub walka z wirtualnym przeciwnikiem powodują, że redukuje się w nas stres.gry dostosowane do wieku – są dobre! 

  1. Umiejętności techniczne

To Hakersowa oczywistość, programowanie i nauka angielskiego w Minecraft Edu, ale ta konkretna gra jest rozwijana przez dewelopera w bardzo złożony sposób. Elementy takie jakie bramki logiczne sprawiają, że w MC powstają proste obwody i maszyny liczące.

I żebyśmy mieli jasność – tak granie w gry może mieć dobry wpływ na nasze zachowania, oraz tak – w Hakersach podopieczni zdobywają twarde kompetencje korzystając między innymi z Minecraft Edu. Niemniej, zawsze należy pamiętać o równowadze pomiędzy graniem w gry i aktywnością fizyczną.

A Ty co dorzuciłbyś do naszej listy? Jakie jeszcze praktyczne umiejętności przychodzą Ci do głowy?