Wsparliśmy w edukacji już 3034+ dzieci Wesprzyj online

Wróć do listy

Daj komputerom drugie życie, reaguj na wykluczenie cyfrowe
03.27.2025

Obchodzony 30 marca Międzynarodowy Dzień Zero Waste to okazja, by rozwijać świadomość nie tylko na temat idei zero waste, ale także zjawiska jakim jest wykluczenie cyfrowo-społeczne. Wbrew powszechnym skojarzeniom, na mapie Polski wciąż są miejsca, w których dostęp do edukacji technologicznej jest nadal utrudniony. Dając „drugie życie” komputerom czy laptopom, możesz wesprzeć naukę dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczych, pieczy zastępczej czy świetlic środowiskowych. 

Przekazanie sprzętu komputerowego to często pierwszy krok w stronę wyrównywania szans w dostępie do edukacji cyfrowej. Dla młodych osób funkcjonujących w trudnych środowiskach to krok w kierunku marzeń, wiedzy, rozwijania swoich zainteresowań i lepszego startu w dorosłość. 

Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dostarczyliśmy ponad 2000 sztuk sprzętu do potrzebujących rodzin i placówek – mówi Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato, prowadzącej projekt „Hakersi”. – Potrzeb jest bardzo dużo w całym kraju, stale otrzymujemy nowe zgłoszenia, dlatego tak cenne jest dla nas wsparcie darczyńców, którzy przekazuję komputery, laptopy, monitory, myszki, klawiatury. 

Fundacja Sarigato wyposaża placówki opiekuńcze czy świetlice środowiskowe w narzędzia przydatne do nauki i rozwijania umiejętności cyfrowych. Dzięki zajęciom prowadzonym przez wolontariuszy z fundacji, młodzi ludzie mogą uczyć się programowania, grafiki, AI czy poznawać zasady związane z cyberbezpieczeństwem i higieną cyfrową. 

Połączenie zero waste z technologią

Coraz więcej firm realizuje działania w duchu zero waste w różnych obszarach, także w zakresie e-waste i recyclingu sprzętu. Stawiając na społeczną odpowiedzialność biznesu, można połączyć filozofię zero waste z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. Zamiast zupełnie pozbywać się starych komputerów czy laptopów w biurach, warto przedłużyć ich życie i w ten sposób pomóc innym. 

To wymaga od firmy dopełnienia formalności i procedur związanych na przykład z bezpieczeństwem danych i przygotowaniem sprzętu do przekazania, ale przynosi dużo satysfakcji, gdy komputery trafiają do placówek i wywołują radość na twarzach podopiecznych. To też sposób, żeby zintegrować zespół w pracy wokół wartościowych inicjatyw społecznych – mówi Iwona Duda.

Z doświadczeń Fundacji Sarigato wynika, że w takie działania angażują się zarówno korporacje, jak i mniejsze firmy. Zgłaszają się także osoby indywidualne, zainteresowane podarowaniem swojej prywatnej własności. 

Zero waste na rzecz Hakersów – najczęściej zadawane pytania

 

Czego Hakersi najbardziej potrzebują do edukacji?

Przydadzą się zarówno komputery, laptopy i tablety, jak i monitory, klawiatury, myszki. Mile widziane są także sprzęty „okołokomputerowe”, zasilacze, dyski, karty graficzne, drukarki, projektory. 

Jak sprawdzić, czy sprzęt, który planuję przekazać, spełni oczekiwania?

Najchętniej przyjmujemy sprzęt sprawny, jeśli to są laptopy to z dedykowaną ładowarką.  

Skąd mam wiedzieć, czy sprzęt, który chcę przekazać, nie jest „za stary” i że się nadaje do użytku?

Jeśli Twój laptop czy komputer łączy się z internetem i można na nim zainstalować podstawowe programy, to jesteśmy w domu. 🙂

Czy fundacja zapewnia też naprawę i konfigurację sprzętu? Na jakie wsparcie można liczyć w tym zakresie?

W laptopach, które trafiają do fundacji, instalujemy programy typu ochrona rodzicielska oraz dokonujemy drobnych napraw, doposażamy sprzęt np. w dyski SSD. 

Na jakie parametry sprzętu zwrócić uwagę?

Przedstawiamy poniżej preferowane parametry. W przypadku “słabszego” sprzętu prosimy o kontakt i indywidualne omówienie. 

  • System operacyjny: Windows 10 i nowsze
  • Procesor: Intel Core i3-4150 / AMD A8-6600K
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Karta graficzna:

karta graficzna (zintegrowana): Intel HD Graphics 4400 lub AMD Radeon R5 series z obsługą OpenGL 4.4
karta graficzna (oddzielna): Nvidia GeForce 400 Series lub AMD Radeon HD 8000 series z obsługą
OpenGL 4.4

  • Miejsce na dysku: co najmniej 2 GB na potrzeby plików gry, map i innych plików

Z kim skontaktować się w sprawie przekazania sprzętu?

Prosimy o kontakt z koordynatorką projektu Hakersi, Aleksandrą Mieczkowską: [email protected]

Gdzie należy dostarczyć sprzęt? 

Najchętniej prosimy o wysyłkę do biura, ale mamy też inne możliwości. 

Wróć do listy