Obchodzony 30 marca Międzynarodowy Dzień Zero Waste to okazja, by rozwijać świadomość nie tylko na temat idei zero waste, ale także zjawiska jakim jest wykluczenie cyfrowo-społeczne. Wbrew powszechnym skojarzeniom, na mapie Polski wciąż są miejsca, w których dostęp do edukacji technologicznej jest nadal utrudniony. Dając „drugie życie” komputerom czy laptopom, możesz wesprzeć naukę dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczych, pieczy zastępczej czy świetlic środowiskowych.
Przekazanie sprzętu komputerowego to często pierwszy krok w stronę wyrównywania szans w dostępie do edukacji cyfrowej. Dla młodych osób funkcjonujących w trudnych środowiskach to krok w kierunku marzeń, wiedzy, rozwijania swoich zainteresowań i lepszego startu w dorosłość.
– Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dostarczyliśmy ponad 2000 sztuk sprzętu do potrzebujących rodzin i placówek – mówi Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato, prowadzącej projekt „Hakersi”. – Potrzeb jest bardzo dużo w całym kraju, stale otrzymujemy nowe zgłoszenia, dlatego tak cenne jest dla nas wsparcie darczyńców, którzy przekazuję komputery, laptopy, monitory, myszki, klawiatury.
Fundacja Sarigato wyposaża placówki opiekuńcze czy świetlice środowiskowe w narzędzia przydatne do nauki i rozwijania umiejętności cyfrowych. Dzięki zajęciom prowadzonym przez wolontariuszy z fundacji, młodzi ludzie mogą uczyć się programowania, grafiki, AI czy poznawać zasady związane z cyberbezpieczeństwem i higieną cyfrową.
Połączenie zero waste z technologią
Coraz więcej firm realizuje działania w duchu zero waste w różnych obszarach, także w zakresie e-waste i recyclingu sprzętu. Stawiając na społeczną odpowiedzialność biznesu, można połączyć filozofię zero waste z przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu. Zamiast zupełnie pozbywać się starych komputerów czy laptopów w biurach, warto przedłużyć ich życie i w ten sposób pomóc innym.
– To wymaga od firmy dopełnienia formalności i procedur związanych na przykład z bezpieczeństwem danych i przygotowaniem sprzętu do przekazania, ale przynosi dużo satysfakcji, gdy komputery trafiają do placówek i wywołują radość na twarzach podopiecznych. To też sposób, żeby zintegrować zespół w pracy wokół wartościowych inicjatyw społecznych – mówi Iwona Duda.
Z doświadczeń Fundacji Sarigato wynika, że w takie działania angażują się zarówno korporacje, jak i mniejsze firmy. Zgłaszają się także osoby indywidualne, zainteresowane podarowaniem swojej prywatnej własności.
Zero waste na rzecz Hakersów – najczęściej zadawane pytania
Czego Hakersi najbardziej potrzebują do edukacji?
Przydadzą się zarówno komputery, laptopy i tablety, jak i monitory, klawiatury, myszki. Mile widziane są także sprzęty „okołokomputerowe”, zasilacze, dyski, karty graficzne, drukarki, projektory.
Jak sprawdzić, czy sprzęt, który planuję przekazać, spełni oczekiwania?
Najchętniej przyjmujemy sprzęt sprawny, jeśli to są laptopy to z dedykowaną ładowarką.
Skąd mam wiedzieć, czy sprzęt, który chcę przekazać, nie jest „za stary” i że się nadaje do użytku?
Jeśli Twój laptop czy komputer łączy się z internetem i można na nim zainstalować podstawowe programy, to jesteśmy w domu. 🙂
Czy fundacja zapewnia też naprawę i konfigurację sprzętu? Na jakie wsparcie można liczyć w tym zakresie?
W laptopach, które trafiają do fundacji, instalujemy programy typu ochrona rodzicielska oraz dokonujemy drobnych napraw, doposażamy sprzęt np. w dyski SSD.
Na jakie parametry sprzętu zwrócić uwagę?
Przedstawiamy poniżej preferowane parametry. W przypadku “słabszego” sprzętu prosimy o kontakt i indywidualne omówienie.
- System operacyjny: Windows 10 i nowsze
- Procesor: Intel Core i3-4150 / AMD A8-6600K
- Pamięć RAM: 2 GB
- Karta graficzna:
karta graficzna (zintegrowana): Intel HD Graphics 4400 lub AMD Radeon R5 series z obsługą OpenGL 4.4
karta graficzna (oddzielna): Nvidia GeForce 400 Series lub AMD Radeon HD 8000 series z obsługą
OpenGL 4.4
- Miejsce na dysku: co najmniej 2 GB na potrzeby plików gry, map i innych plików
Z kim skontaktować się w sprawie przekazania sprzętu?
Prosimy o kontakt z koordynatorką projektu Hakersi, Aleksandrą Mieczkowską: [email protected]
Gdzie należy dostarczyć sprzęt?
Najchętniej prosimy o wysyłkę do biura, ale mamy też inne możliwości.