Wsparliśmy w edukacji już 2285+ dzieci Wesprzyj online

Wróć do listy

Allegro Foundation i Hakersi łączą siły w walce z wykluczeniem cyfrowym
05.06.2024

W poznańskiej siedzibie Allegro odbył się wyjątkowy event, który zapoczątkował współpracę Allegro Foundation i Hakersi.

W wydarzeniu wzięli udział pracownicy firmy, Fundacji Sarigato oraz młodzież z Ośrodka Pod Serduszkiem, by wspólnie inspirować się do poznawania świata nowych technologii i rozwijania kompetencji cyfrowych.

Inicjatywa ta nie miałaby miejsca gdyby nie Marta Lebiotowska, która na co dzień jest pracownikiem Allegro. Marta była również jednym z wolontariuszy w Hakersach, dlatego też jesteśmy podwójnie szczęśliwi, że możemy razem współpracować.

Marta o współpracy:

“Od pewnego czasu staram się angażować w projekty skierowane do dzieci, które mają za zadanie inspirować je do nauki technologii i podążania tą ścieżką kariery. Szczególnie zależy mi na wsparciu dzieci, które mają nierówny start w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Gdy Allegro zapoczątkowało inicjatywę “Pomagamy, bo umiemy”, od razu przyszło mi na myśl połączenie sił z fundacją Sarigato, która dzięki swojemu projektowi “Hakersi” wspiera dzieci wykluczone cyfrowo. Celem wydarzenia było zainspirowanie dzieci i pokazanie im, że pomimo różnych historii życiowych, każde z nich może odnaleźć swoje miejsce w technologii. Nie tylko jako programista/programistka, ale również w wielu innych rolach, takich jak projektant UX, analityk, tester, specjalista od sztucznej inteligencji, serwisant czy ekspert od kryptografii.”

Wydarzenie, było nie tylko okazją do biernego słuchania, ale przede wszystkim do czynnego udziału. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali tajniki pracy w branży IT czy  uczyli się    o nieoczywistych zawodach. Dzięki nim Hakersi mogli lepiej zrozumieć specyfikę różnych dziedzin, jak UX Design, oraz poznać jak nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja są wykorzystywane w praktyce.

Pracowniczy Allegro przeprowadzili także sesję inspiracyjną, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Droga życiowa każdego z mówców była nietuzinkowa i nic nie wskazywało na to, że praca w branży IT będzie ich rzeczywistością. Ich opowieści nie tylko poruszyły serca Hakersów, ale także dostarczyły motywacji i wzorców do naśladowania.

Dla nas, wysyłanie dzieciaków do biur naszych firm partnerskich to super okazja, by zainspirować młodych uczniów do nauki. – mówi Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato. Nic nie otwiera oczu bardziej, niż historie innych pracowników i wolontariuszy, którzy także nie mieli w życiu łatwo, a dzięki wytrwałości i rozwijaniu kompetencji technologicznych mają możliwość pracy dla takich firm jak Allegro i w efekcie do poprawy jakości swojego życia. – dodaje Iwona Duda.

Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek współpracy i już na horyzoncie rysują się kolejne opcje to dalszej walki o lepszy los dzieci z trudnych środowisk.

Wróć do listy