Autorski motocykl, escape room i głos Roberta Lewandowskiego. SAS Institute wie, jak rozbudzić ciekawość i przyciągnąć dzieci do świata technologii, czego najlepszym dowodem jest wspólny event z Hakersami.
– W projekcie Hakersi stawiamy na mądrą, kreatywną edukację, dzięki której dzieci będą rozwijać swój potencjał i zyskają przydatne na co dzień umiejętności cyfrowe. To wyzwanie, by w czasach przeciążenia informacyjnego i nadmiaru bodźców znaleźć sposób na rozbudzenie wśród młodych zainteresowania tematami technologicznymi, które nie wydają się łatwe i proste – mówi Aleksandra Mieczkowska, koordynatorka projektu „Hakersi” w Fundacji Sarigato. – Zaangażowanie pracowników SAS we współpracę z Hakersami pokazuje, że dzięki wiedzy, kreatywności i nieszablonowym pomysłom można zaszczepić w dzieciach bakcyla technologii i sprawić, że edukacja połączy się z pasją i zabawą.
Firma SAS Institute dba o edukację cyfrową dzieci na różne sposoby, m.in. wspierając zajęcia dla Hakersów czy przekazując do placówek sprzęt komputerowy. Takie wsparcie otrzymały placówki SPOT Młodzieżowy Praga Północ i SPOT Młodzieżowy Wawer. Ich podopieczni mieli także okazję uczestniczyć we wspaniałym evencie zorganizowanym w siedzibie firmy. Na Hakersów czekały trzy pokoje wypełnione atrakcjami:
- Quiz w formie zabawy – dzieci poznawały świat danych i tajniki AI (w pewnym momencie przemówił do nich Robert Lewandowski, którego głos wygenerowała sztuczna inteligencja), a także w bardzo praktyczny i obrazowy sposób – za pomocą wielu kolorowych piłeczek – dowiadywały się, na czym polega pozostawianie śladów w sieci i gromadzenie danych w internecie.
- Escape room – wspólne poszukiwanie przestępcy internetowego było świetną lekcją z zakresu cyberbezpieczeństwa.
- Autorski, wyjątkowy motocykl – skonstruowany przez studentów z koła naukowego Politechniki Warszawskiej. Dzieci mogły posłuchać o jego historii i wyścigach, ale też o pracy projektowej. Była także praktyka! Dzięki podłączeniu czujników do pojazdu i wykorzystaniu analityki SAS motocykl Hakersi mogli obserwować, jak w czasie rzeczywistym poprawia on swoje wyniki na torze.
Spotkanie Hakersów z wolontariuszami SASi to doskonała mieszanka wiedzy, zabawy, radości i energii. Wspólne zdjęcia, poczęstunek oraz rozmowy o technologii i edukacji pozwoliły także na wymianę doświadczeń.
Firmy, które chcą zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu wśród dzieci i młodzieży, mają mnóstwo możliwości, by zaopiekować ten temat. Kreatywność, merytoryka, zaangażowanie, entuzjazm niewątpliwie stanowią klucz do efektywności tego typu przedsięwzięć.