Jak uczelnia może zostać SuperBohakerem? Świetną inspiracją jest Politechnika Warszawska, która dołączyła do naszej akcji przekazywania kompów do nauki zdalnej i rozwijania kompetencji cyfrowych.
Żeby ułatwić cały proces i zaangażować swoich studentów oraz pracowników w pomoc, zorganizowała zbiórkę publiczną sprzętu. Każdy mógł przyjść i w wyznaczonym do tego miejscu na uczelni zostawić niepotrzebny już komputer, laptop czy jakąś część. Efektem ponad miesięcznej zbiórki jest:
- 11 monitorów
- 26 laptopów
- 12 komputerów stacjonarnych
- 6 klawiatur
- 1 drukarka ze skanerem
- 1 układ scalony
Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, każdy może pomagać i nie muszą to być wielkie czyny. Jeśli masz niepotrzebny sprzęt, który jest sprawny, wymaga drobnych napraw albo może być dawcą podzespołów, przekaż go nam. Razem z #UwolnijZłomka damy mu nowe życie i przekażemy dziecku, dla którego będzie to nowy dostęp do podstawowej nauki.
Ale, ale! Współpraca z Politechniką na tym się nie zakończyła. Jak co semestr odpalamy rekrutację na prowadzących zajęcia z nowych technologii dla naszych podopiecznych. W II semestrze 2020/2021 Politechnika postanowiła zaprosić do tego swoich studentów i ogłosić rekrutację na wolontariat.
“Politechnika Warszawska wzięła udział w akcji zbierania sprzętu dla potrzebujących dzieci, gdyż ma świadomość tego, jak ważne są działania na rzecz walki z wykluczeniem cyfrowym, a co za tym idzie – bardzo często wykluczeniem społecznym. W tej pandemicznej sytuacji tysiące dzieci, które nie mają dostępu do sprawnych komputerów, nie tylko wykluczone są z procesu nauczania, zdobywania wiedzy, ale też narażone są na szykany ze strony rówieśników. Jest to ogromny problem, dlatego jako Uczelnia odpowiedzialna społecznie postanowiliśmy włączyć się w zbiórkę sprzętu. Nie jest to jedyna tego typu inicjatywa, którą wspomagamy. Nasze działania staramy się prowadzić na szerszą skalę, aby nasze wsparcie dotarło do jak największej grupy potrzebujących.“
Magdalena Krajewska, Politechnika Warszawska
Dlaczego taka współpraca uczelni i fundacji jest wartościowa? Dzięki naturalnemu zaangażowaniu własnej społeczności, jaką są studenci Politechniki, fundacja – a tym samym jej podopieczni zyskują bezcennych wolontariuszy, którzy mogą dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Jednocześnie jest to dodatkowa aktywność proponowana studentom, którzy w dobie pandemii nie mają możliwości czynnego udziału w życiu uczelni i sami po części biorą udział w zdalnych zajęciach. Wiemy, co mówimy, bo wiele studentów jest w naszej społeczności! 🙂
Psst! Tu młodzi Hakersi – dzieciaki, które poznają świat nowych technologii dzięki Fundacji Sarigato. Możemy Cię prosić o wsparcie naszej dalszej nauki przez przekazanie 1% podatku?
KRS 0000445475
Fundacja Sarigato
Cel szczegółowy: Hakersi
Zobacz więcej info o tej opcji wsparcia.
Wielka piona w podzięcie dla Ciebie! 🙂