Co powiesz na realne pomaganie bez wychodzenia z domu? Ruszamy z nowym semestrem i szukamy zdalnych wolontariuszy – trenerów do prowadzenia kursów. Może właśnie Ty zostaniesz SuperBohakerem i zmienisz przyszłość tych dzieciaków? Wybierz tematy, z których chcesz dzielić się wiedzą i zgłoś się na trenera przez formularz!
Możesz też pomóc informując innych o naszych działaniach. Możesz wrzucić info na swoje lub firmowe social media lub wysłać informację na intranet. Wszystkie materiały i content znajdziesz tutaj: Materiały o rekrutacji na social media.
Podstawowe informacje:
- Prowadzenie zajęć raz w tygodniu przez 1,5 godziny przez jeden semestr (z opcją kontynuowania)
- Zajęcia w formie zdalnej na platformie MS Teams
- Szkolenia dydaktyczne, pedagogiczne, merytoryczne oraz materiały do prowadzenia zajęć dla wszystkich trenerów przed rozpoczęciem kursu (nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w pracy z dziećmi)
- Bieżące wsparcie ekipy fundacji, stały kontakt z wolontariuszem
- Możliwość uczenia dzieci z zaproponowanej przez siebie tematyki/technologii
- Zajęcia dla 4-osobowych grup dzieci (wiek grupy dostosowany do preferencji i technologii)
- Dzieci to podopieczni domów dziecka, świetlic środowiskowych, rodzin zastępczych, MOPS-ów w wieku 8-20 lat
Programowanie w Scratchu (8-11 lat)
Edukacyjny język obiektowy stworzony do nauczania dzieci podstaw programowania. Dzięki niemu przekażesz swoją wiedzę prosto i atrakcyjnie, tworząc ze swoimi podopiecznymi historie, animacje, gry czy muzykę. Kolorowe bloczki, których układanie przypomina puzzle, pełnią funkcję bardzo ciekawego kodu – dzieciaki są tym zachwycone i zdecydowanie szybciej łapią dane zagadnienia. Oprócz tego, że jest mnóstwo kolorów i dużo się dzieje, właściwie natychmiast widać efekt swoich działań, co dla dzieci jest kluczowe.
Pierwszy raz widzisz Scratcha na oczy? Nic się nie martw! To proste i intuicyjne narzędzie, i każdy choć z minimalną wiedzą programistyczną ogarnie go w dwie godziny na tyle, by móc swobodnie uczyć naszych najmłodszych podopiecznych (i przy okazji świetnie się bawić. 😉
Programowanie blokowe w Minecraft Edu Edition (8-11 lat)
Tworzenie kodu za pomocą kolorowych bloków, czyli przy użyciu języka obiektowego Scratcha. Tym razem będziesz uczyć podstaw programowania w uwielbianym przez dzieciaki Minecrafcie! Jest bardzo popularny, ale wciąż jego edukacyjna wersja w Polsce jest za mało wykorzystywana.
Tutaj również będziesz sprawnie motywować dzieciaki, gdyż w czasie rzeczywistym zobaczą efekty swojego kodowania w świecie Minecraft. Po takich podstawach bardzo łatwo przejdą do nauki Pythona czy JavaScript. Spotykasz się z nią po raz pierwszy? Bez obaw! Wielu z naszych wolontariuszy zaczęło przygodę z Minecraftem właśnie prowadząc zajęcia w Hakersach. Ogarniesz to bez problemu, zwłaszcza że służymy wsparciem merytorycznym i dydaktycznym.
Angielski w Minecraft Edu Edition (8-11 i 12-16 lat)
Uczyć angielskiego w grze? Bez problemu! Minecraft Edu Edition to jedna z najszybciej rozwijających się platform do nauki języków na całym świecie. Dzięki niej zajęcia, które poprowadzisz, będą interesujące i bardziej efektywne, a Twoi podopieczni zobaczą inną stronę angielskiego.
Poznawanie nowych światów, interakcja z innymi Hakersami i żywe używanie języka – to właśnie umożliwia Minecraft. A dla Ciebie jako trenera będzie to przy okazji świetna zabawa i odskocznia od tradycyjnego mówienia po angielsku! Jeśli nigdy z niego nie korzystałeś, na pewno opanujesz go w wystarczającym stopniu (my Ci w tym pomożemy :)).
Tworzenie stron internetowych HTML/CSS (12-16 i 16+ lat)
Prowadząc te zajęcia przekazujesz swoim uczniom wiedzę i umiejętności, które na co dzień są wykorzystywane w pracy zawodowej (być może Ty sam je wykorzystujesz 🙂 ). Będziesz tu mieć sporą swobodę i elastyczność w dostosowaniu skryptu zajęć do swoich potrzeb: od dodania podstaw JavaScript do skupienia się na estetycznym i wizualnym tworzeniu stron.
Ucząc tego naszych podopiecznych bardzo często spełniasz ich marzenia o stworzeniu swojej własnej strony internetowej. 😉
Grafika komputerowa (8-11, 12-16 i 16+ lat)
Będziesz uczyć Hakersów o artystycznych duszach. 😉 Na te zajęcia przychodzą najczęściej osoby, które interesują się rysunkiem i tworzą coś do szuflady. Od małych dzieci po nastolatków – wiek grupy dostosujemy pod Twoje preferencje.
Na tych kursach przede wszystkim Hakersi poznają podstawy popularnych programów graficznych i zasady, jakie rządzą światem komputerowej grafiki. Tutaj również możesz podążać za przygotowanym planem zajęć lub dodawać i modyfikować coś samodzielnie.
JavaScript w Minecraft Edu Edition (12-16 lat)
JavaScript w Minecrafcie może się wydawać nieintuicyjne, jednak bez problemu możesz uczyć tego języka przy pomocy tej popularnej gry. Co prawda nie będziecie tu tworzyć strony internetowe, a modyfikować dany świat w czasie rzeczywistym. Do tego służy wbudowana w Minecrafta konsola.
Nasi wolontariusze poradzili sobie z tym bez problemu, więc i Ty dasz radę! 🙂 Jeśli wolisz prowadzić zajęcia dla nieco starszych dzieciaków, to doskonała propozycja dla Ciebie.
Python (12-16 lat)
Tego języka będziesz mógł nauczać na kilka sposobów. Jednym z nich jest Python w Minecrafcie. Cały proces odbywa się bardzo podobnie, jak w przypadku kursu z JavaScriptu. Dodatkowo łatwiej jest zmotywować uczniów, gdy widzą efekty w czasie rzeczywistym i to jeszcze w swojej ulubionej grze. 😉
Drugą opcją na prowadzenie kursu z Pythona jest tzw. styl dowolny. Sam decydujesz, jak i za pomocą czego będziesz uczyć dzieciaki. My zaproponujemy materiały poglądowe i zasugerujemy narzędzia, ale to Ty jako trener będziesz planował i decydował o wyglądzie swoich zajęć. Tutaj wszystkie chwyty dozwolone.
Jeżeli znasz Pythona i wolisz prowadzić zajęcia dla starszych dzieci, to ta opcja jest dla Ciebie świetna!
Roblox (12-16 lat)
To tematyka, którą dopiero wprowadzamy, więc jeśli tylko chcesz przetrzeć nowe szlaki – zapraszamy! 🙂 Będziesz uczyć dzieciaki, które mają już za sobą kurs programowania w Hakersach, znają podstawy i są zajawione tematem.
Programowanie w Robloxie wymaga wcześniejszego opanowania specyficznego języka „Lua”. A jeśli dodatkowo masz doświadczenie w pracy z grami bądź programami wykorzystującymi silniki fizyczne, prowadzenie takich zajęć będzie dla Ciebie pestką.
Inne technologie
Chcesz dzielić się swoją wiedzą, ale w innej technologii niż wymienione wyżej? Nie ma problemu! 🙂 Cały czas się rozwijamy i chcemy poszerzać propozycje kursów dla naszych podopiecznych. Zgłoś się i razem stworzymy nowy kurs!
Jeśli wciąż nie wiesz, z jakiej technologii uczyć albo masz jakiekolwiek inne wątpliwości, zapraszamy na spotkania online! Każdy może przyjść, porozmawiać z nami i dopytać o szczegóły. Czekamy na Ciebie.
To co? Działamy? Zgłoś się przez formularz i zostań prawdziwym SuperBohakerem dla tych dzieciaków! 🙂
A jeśli chcesz zaangażować się całą firmą w ramach wolontariatu pracowniczego, napisz do Doroty: [email protected]