Wsparliśmy w edukacji już 2285+ dzieci Wesprzyj online

Wróć do listy

Komputery od Hakersów i Uwolnij Złomka
Rok przekazujemy komputery do nauki zdalnej!
03.22.2021

Mija rok odkąd jesteśmy w tej dziwnej rzeczywistości i jakoś próbujemy sobie poradzić. Dla nas ten rok oznacza zmianę organizacji zajęć na całkowicie zdalne oraz… przekazywanie komputerów do nauki online. Gdy zetknęliśmy się z problemem braku sprzętu wśród naszych podopiecznych, nie mogliśmy zrobić inaczej. Zaczęło się od pojedynczych komputerów, potem setki sztuk przekazanych przez firmy, aż do wspólnej, regularnej akcji przekazywania sprzętu wraz z inicjatywą #UwolnijZłomka. Sprzętu, który zamiast zostać elektrośmieciem i niepotrzebnie zalegać, daje potrzebującym dzieciom dostęp do nauki zdalnej.

Przekazywanie sprzętu przez Hakersow

Dość szybko okazało się, że jest mnóstwo firm i osób, które chcą wesprzeć i dać coś od siebie. Od marca do czerwca przekazaliśmy 300 sztuk sprzętu. W tym samym czasie właściwie od jednego posta ruszyła inicjatywa #UwolnijZłomka, która także przekazała kilkaset komputerów. Widząc te działania i szansę na wzajemne uzupełnianie się, nie mogło być inaczej – zaczęliśmy wspólnie działać!

Ta współpraca to nie tylko podział zadań. Dzięki niej mamy możliwość dotarcia do potrzebujących dzieci nie tylko z komputerem, ale również z propozycją udziału w darmowych, zdalnych kursach z nowych technologii i korepetycjach. Tak, by za przekazanym sprzętem szła również długofalowa, mądra pomoc.

Po kilku miesiącach działań, prób i testowania, udało się zautomatyzować procesy, dzięki czemu dziś razem z #UwolnijZłomka jesteśmy w stanie w ciągu miesiąca przygotować i wysłać 250 komputerów. A przygotowanie to sprawdzenie sprzętu, wyczyszczenie, doposażenie w brakujące części, wgranie systemu i programów, przetestowanie i spakowanie.

Komputery w nowym lokalu

Od początku działań naszych i #UwolnijZłomka przekazaliśmy łącznie niemal 1500 komputerów. W prace zaangażowało się ponad 200 osób, z czego ponad 100 to młodzież, która chciała wesprzeć swoich kolegów w potrzebie. To wszystko jest jednak kroplą w morzu potrzeb. Wciąż z problemem do nauki zdalnej zmagają się tysiące dzieci w całej Polsce i wciąż mnóstwo osób zwraca się z prośbą o pomoc.

Za tymi liczbami kryją się prawdziwe i niestety bardzo trudne historie.

18-letnia dziewczyna, która sama się uczy i ma dwuletnią córkę. Walczy o prawa do opieki nad swoim rodzeństwem i jednocześnie o komputery dla nich, żeby mieli jak kontynuować naukę.
● Rodzice, którzy po nocy muszą przerysowywać karty pracy dla syna, bo nie mają drukarki, a praca domowa musi być przecież zrobiona.
Chłopiec, który nie zdał do klasy przez lekcje angielskiego. Nikt u niego w domu nie zna tego języka, sam nie mógł sobie poradzić, a szkoła pożyczyła mu komputer dopiero w czerwcu, po czterech miesiącach nauki zdalnej.

Chociaż nauka zdalna i brak dostępu do sprzętu wśród dzieci nie wzbudza już takich emocji, jak rok temu, to problem wciąż jest ogromny. I będzie się z nim zmagało mnóstwo osób, dopóki będą prowadzone lekcje online. Dlatego wciąż działamy i wciąż można się do nas przyłączyć.

Sprzęt przygotowywany dla dzieci

Najpilniejsza potrzeba to środki finansowe. Jest sprzęt, do którego musimy dokupić dyski twarde, karty sieciowe, słuchawki, kamerki, mikrofony. Niewiele potrzeba, by w pełni skompletowany komputer powędrował do potrzebującego dziecka. Wesprzeć możesz na zrzutce.

To jednak nie wystarczy, żeby cały proces szedł sprawnie, dlatego część komputerów będzie sprzedawana w niskich cenach, by te środki przeznaczyć na zakup niezbędnych rzeczy i wysyłkę sprzętu do dzieci. Jeśli więc planujecie kupić niewielką liczbę komputerów, odezwijcie się do nas. Tym sposobem pomagacie dzieciom w potrzebie i pomagacie przyrodzie. Dwa w jednym! 🙂

Psst! Jest jeszcze jeden fajny sposób na wsparcie. Możemy Cię prosić o przekazanie 1% podatku na kontynuowanie nauki i przekazywania sprzętu?
KRS 0000445475
Fundacja Sarigato
Cel szczegółowy: Hakersi