Wsparliśmy w edukacji już 2285+ dzieci Wesprzyj online

Wróć do listy

Rok 2020/2021 w Hakersach
Rok szkolny 2020/2021 w Hakersach
07.28.2021

Za nami rok, jakiego nie było – dużo zmian, nowości i niestety problemów, z którymi musiały mierzyć się dzieci z trudnych środowisk. Dlatego właśnie dla nas był niemal rewolucyjny, bo chcieliśmy wesprzeć te najpilniejsze potrzeby edukacyjne. Zobaczcie, jak dostosowaliśmy nasze działania i jak ten hakersowy rok wyglądał.

Przede wszystkim dostęp do nauki szkolnej

Przejście na naukę zdalną dla tysięcy dzieci w całej Polsce oznaczało utratę swobodnego dostępu do edukacji. Powód? Brak sprzętu. Raport Federacji Konsumentów o wykluczeniu cyfrowym podczas pandemii jeszcze na początku 2021 roku wskazywał, że ponad milion uczniów nie może w pełni uczestniczyć w e-lekcjach, a nawet 70 000 dzieci w ogóle nie ma komputera. 

Za tymi liczbami kryją się prawdziwe i trudne historie, z którymi się spotykamy:

  • dzieci z domu dziecka, które mają tylko jeden komputer na kilkanaście osób i lekcje w tym samym czasie;
  • chłopca, który musi pisać wypracowania na telefonie, bo w domu nie ma żadnego komputera;
  • dziewczynki, która dostaje nieobecności i negatywne oceny, bo słaby zasięg na wsi nie pozwala jej włączyć się na zajęcia.

Dlatego właśnie nawiązaliśmy stałą współpracę ze świetną inicjatywą #UwolnijZłomka i rozkręciliśmy akcję przekazywania komputerów do nauki zdalnej. Dodatkowo to wszystko robimy w duchu zero waste. Jak?

W naszych domach nieraz zalega jakiś komputer, który jest już niepotrzebny. Firmy regularnie wymieniają sprzęty swoich pracowników na nowe. To wszystko może jeszcze posłużyć, dlatego pozyskiwaliśmy używane komputery i zbieraliśmy środki na doposażenie w niezbędne części, jak na przykład dyski twarde czy karty sieciowe. Niezastąpieni wolontariusze godzinami przygotowywali sprzęt i wysyłali do dzieci w całej Polsce. Takim sposobem ramię w ramię przez cały rok walczyliśmy z wykluczeniem cyfrowym wśród najbardziej potrzebujących uczniów.

Wolontariusze naprawiają komputery w Złomiarnii

Forma zdalna nie pomaga w ogarnięciu materiałów

Problemy techniczne, nieodpowiednia forma i trudności w skupieniu się podczas lekcji online – to wszystko spowodowało, że wiele dzieci, zwłaszcza z trudniejszych środowisk, miało ogromne kłopoty z przyswojeniem materiałów i zaliczeniem przedmiotów.

Nie pozostało nam nic innego, jak działać! Kontynuowaliśmy nasze zdalne korepetycje sprzed wakacji i rozwinęliśmy je do Hakersowych Korków, czyli stałej akcji wsparcia dzieciaków w podstawowej nauce szkolnej. Mnóstwo wolontariuszy z firm i indywidualnie było gotowych do pomocy. Łączyliśmy ich z dziećmi na podstawie potrzeb, które zgłaszały nam placówki, instytucje i rodziny. 

W efekcie wiele z nich dzięki pracy SuperBohakerów zdało do następnej klasy!

Nowe technologie i kompetencje cyfrowe to przyszłość

Cały czas o tym pamiętamy i mimo nowych problemów, który przyniosła pandemia, kontynuowaliśmy nasze podstawowe działania, tym razem całkowicie zdalnie.

Zorganizowaliśmy kursy z różnych języków programowania, tworzenia stron internetowych, Scratcha, programowania blokowego, grafiki komputerowej czy angielskiego. Nie było to łatwe, ale dzięki takiej formie mogliśmy dotrzeć do dzieci z różnych części Polski i jednocześnie więcej wolontariuszy mogło się zaangażować w prowadzenie zajęć.

Do kursów dodaliśmy elementy grywalizacji, by na końcu podarować naszym dzielnym Hakersom niespodzianki i upominki do dalszego, samodzielnego rozwoju w zakresie nowych technologii. Dzięki wspaniałym firmom i dobrym osobom mogliśmy podarować naprawdę świetne rzeczy, które zapewniają naukę przez zabawę. A to jest właśnie to, co Hakersi lubią najbardziej. 😉

Tworzymy społeczność, która pomaga mądrze

W naszych działaniach kierujemy się przede wszystkim tym, by pomagać długofalowo i pozytywnie wpływać na przyszłość dzieci w potrzebie. Dlatego tak bardzo wierzymy w moc pomagania w nauce i rozwoju, zwłaszcza pod kątem nowych technologii i kompetencji cyfrowych.

W naszej społeczności są osoby, organizacje i firmy, które wierzą w to samo i chcą mądrze pomagać. Nie tylko doraźne – choć to też jest bardzo ważne – ale przez dłuższy czas, dając coś bezcennego: uwagę, wiedzę i możliwość rozwoju.

Podsumowania to zawsze wzruszające momenty dla nas. 🙂 Z całą mocą uświadamiamy sobie wtedy, ilu dobrych ludzi mamy wokół siebie! Nie sposób wymienić wszystkich, ale każdemu ślemy ogromne podziękowania.

❤ Wolontariuszom za prowadzenie zajęć, pracę w Złomiarnii i wsparcie merytoryczne.
❤ Sponsorom i darczyńcom za dorzucenie się do naszych działań.
❤ Firmom i innym organizacjom za milion pięknych sposobów wsparcia i zaangażowania w naszą społeczność.

Pamiętajcie, że wszystkie te efekty to Wasza zasługa. Dajecie naszym podopiecznym szansę na lepszą przyszłość. Jesteście SuperBohakerami!

PS. Przygotowujemy się teraz do nowego roku szkolnego, a tymczasem zachęcamy Was do zerknięcia na poprzednie wpisy. 🙂